Başlangıç > Kodlar > ASP.NET ile GridView Kullanımı

ASP.NET ile GridView Kullanımı

Selam Arkadaşlar, Bu dokümanda Asp.Netde GridView Kullanımını İnceleyip Öğrenmeye Çalışacağız..Sözü Daha Fazla Uzatmadan Hemen Dokümanımıza Başlayalım.

1.Yeni Bir Sayfa Açıyoruz Ve ToolBox’umuzun Data Bölümünden GridView Kontrolünü Sayfamıza Ekliyoruz.. (Şekil : 1 )

(Şekil : 1 )

2.GridView’imizin Formatını Belirlemek İçin “Auto Format” Sekmesine Tıklıyoruz Ve Beğendiğimiz Herhangi Bir Skin’i Seçiyoruz..İsterseniz Gridview’i default olarakda kullanabilirsiniz.. ( Şekil : 2 )

(Şekil : 2 )

3.Şimdi İse Verileri Çekeceğimiz İçin “Choose Data Source”den Yeni Bir Veritabanı Bağlantısı Yapıyoruz.. Ben Veritabanımı Daha Önceden Hazırladım Ve App_Data Klasörümün İçine Attım.. Benim Veritabanımın İsmi ‘ Test1.Mdb’.. İsterseniz Siz Farklı İsimler Verebilirsiniz.. Sakın Veritabanınızı App_Data Klasörüne Atmayı Unutmayınız.

4.Şimdi İse Yeni Bir Veritabanı Bağlantısı Yapacağımız İçin Bizi Bazı Ekranlar Karşılıcak Bu Ekranları Yavaş Yavaş İnceleyelim.. İlk Ekranımızda Database Türümüzü Ve Databasemizin İdsini Sormaktadır..Database Türümüz Acces Database – Database İd’miz İse ‘test1’… ( Şekil : 4 )

Şekil : 4

5.Burada İse Databasemizin Yolunu Yani Nerede Oldugunu Gösteriyoruz… Bizim Databasemiz App_Data -> Test1.mdb (Şekil : 5)

Şekil : 5

6.Burada İse Databasemizdeki Tablolar Listeleniyor..Colomns da İse Hangi Hücreleri Kullanıcaksak Onu İşaretliyoruz.. Biz Hepsini Kullanacağımız İçin ‘ * ‘ Yıldızı İşaretliyoruz..Sağ Taraftaki ” Where Ve Order By ” Tablarımızı Daha Sonraki Dökümanlarımızda Göreceğiz..Şimdilik Sadece Advenced’i Göreceğiz.. ( Şekil : 6

Şekil : 6

7.Advenced’dan Kısaca Bahsedersek Eğer Hücreleri Direk Editlemek / Düzenlemek İstiyorsak Buradan “Insert / Uptade / Delete ” Seçeneklerini Aktive Ediyoruz Eğer Biz Düzenlemicez Diyorsanız Aktif Etmenize Gerek Yok.. Kısacası Bu Seçenekler Hücrelerimizi Düzenlememizi Sağlıyor..Ama Biz Seçmiyoruz Daha Sonraki Dökümanlarımızda Göreceğiz.. ( Şekil : 7 )

Şekil : 7

8.Burada İse Test Yapıyoruz Verilerimizi Çekebilmişiz Mi Açısından Çünkü Kafamızda Soru İşareti Kalmaması Gerek.. ( Şekil : 8 )

Şekil  : 8

9.Bu İşlemlerimizde Burada Son Buluyor Ve Finish Dedikten Sonra Sayfaya Gidiyoruz , GridView’imiz Hazırlanmış Gözüküyor.. ( Şekil : 9 )

Şekil : 9

10.Şimdi İse GridView Tasksımızda Çıkan Enable Paging , Enable Sorting, Enable Selectionlarımızı Görelim..

Enable Paging : Bunu Aktif Ettiğimiz Zaman Gridview’imizde Sayfalama Sistemi Devreye Giriyor.. ( Şekil 10 – A )

Enable Sorting : Bunu Aktif Ettiğimiz Zaman İse Gridview’imizde Hangi Hücreye Tıklarsak Ona Göre Sıralama Yapılıyor.. Örnek Biz  ‘ Yaş ‘ Seçeneğine Tıkladık Oradaki Kişiler Yaşlarına Göre  Sıraya Diziliyor.. ( Şekil 10 – B )

Enable Selection : Bu Özellik ise Seçme Özelliği , Genelde Çok Kalabalık Tablolarda Kullanılıyor Karışıklılığa Sebep Olmamak İçin 🙂 Kısacası Herhangi Bir Hücreyi Seçmeyi Sağlıyor  ( Şekil 10 – C )

Şekil : 10 / A – B – C

11.Şimdi Enable Selection Sekmesini Deaktif Konumuna Getiriyoruz.. Enable Paging Sayesinde Kayıtları İstediğimiz Sayıya Çekebiliriz.. Örneğin : 5 Kayıt Olduğu Zaman Diğer Sayfaya Geçsin Veya 3 Kayıt Olduğu Zaman.. Onu İse Gridview’imize Sağ Tıklıyoruz Ve Properties Diyoruz Oradan ‘ Page Size ‘ Yani Sayfa Sayısı Diyebiliriz Buna..
Bunu Yaptıktan Sonra Test Edelim Sayfamızı.. ( Şekil : 11 )

Şekil : 11

12.Şimdi İse Bunu En Sona Bıraktık 🙂 Gridview Task’ımızdaki  ‘ Edit Colomns Ve Add New Colomns ‘  Sekmelerine Göz Atalım.. ( Şekil : 12 )

Şekil : 12

Edit Colomns : Hücrelerimizi Düzenlememizi Sağlar.. Örneğin : Herhangi Bir Hücrenin İsmini Değiştirceksek Edit Colomns Diyoruz.. ( Şekil : 13 / A )

Şekil : 13 / A

Add New Colomns : Yeni Bir Hücre Eklememize Olanak Veriyor Ve Onun Özelliklerini Belirlememizi Sağlıyor.. ( Şekil : 13 / B )

Şekil : 13 / B

13. Projemizin Son Haline Bakarsak Eğer Gördüğünüz Gibi Bu Şekilde Olacaktır.. ( Şekil : 14 )

Şekil : 14

Evet Arkadaşlar Bu Dökümanımızda Asp.netde Gridview’i İnceledik Ve Tüm Özelliklerini Neredeyse Gördük.. Diğer Dökümanımızda Gene Datadan Devam Ediceğiz Ve Details View’i Göreceğiz..

Bu Döküman Nurky Tarafından Tahribat.Com Adına Yazılmıştır..

Reklamlar
Kategoriler:Kodlar Etiketler:, ,
  1. ismet
    01/06/2013, 15:57

    Merhaba bu örneğin aynısını MySQL veritabanındaki tablom için yapıyorum ama hata veriyor. MySQL veritabanı için gridview in bu özelliğini kullanamıyor muyuz?

    Beğen

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: