Başlangıç > Kodlar > C ile if ve döngüler

C ile if ve döngüler

Karar Yapıları ve Döngüler

Merhaba Tahribat.Com üyeleri bu doküman’ımızda C#.net deki Karar yapılarını ve döngüleri anlatmaya gayret göstercez...Karar yapıları ve döngüler tüm yazılım dilleri için genel olarak en karmaşık ama en temel konulardan birisi diri…Bu olayı şu şekilde özetlersek “Emir” komutu olarak görebilirsiniz… Güncel hayattan bir örnek vermek gerekirse : Eğer araba gelirse kapıyı çal ! Gibi basit bir şey söyleyebiliriz…

Karar Yapıları

İf Yapısı

İf karar yapısıdır bir koşul sağlandığı yerine geldiği zaman yapılcak işlemleri kapsar ve ozaman kullanılır.İstediğimiz koşulun geri dönüşü TRUE değerini alırsa, iki parantez arasındaki kodlar çalışır..

İf(gerekli koşul)
{
Koşulun True dönmesi sonucunda çalışıcak kodlar
}

Şimdi bu dediklerimizi bir örnekle açıklamak gerekirse ;
Örnek : Genel bi program ile bunu gösterebiliriz mesela üniversite final notunu hesaplayan ve not eğer 50 den büyükse “Geçtiniz” Yazısı çıksın..

resim1.jpg

Son bir örnek daha verelim bu konu ile ilgili…

resim2.jpg

Koşul Operatörleri

Koşul operatörleri değişkenler ve veri tipleri üzerinde kontrol işlemi yapılırken birden fazla koşula ihtiyaç duyulabilir.Oda şu şekilde olmaktadır koşullar birbirleriyle karşılaştırılmak istendiğinde koşul operatörleri kullanılır örnek olarak textbox1.text == textbox.text ine gib i.. Burada kullandığımız “==” operatörü EŞİTTİR anlamını taşımaktadır..Ancak Bu kontrollerden dönen değerlerde boolean tpindedir ve bunun için koşul operatörleri de bu değerler üzerinden işlem yaparlar.

Koşul Operatörleri şu şekildedir

< Küçüktür
<= Küçük eşittir
> Büyüktür
>= Büyük Eşittir
!= Eşit Değildir
== Eşittir

C#.net ve Döngüler

Belkide yazılımda kullandığımız ve işimizi en kolay indiren kodlardır döngüler...Algoritmalarda bir işlemin tekrar tekrar yapılması için aynı kodu defalarca yazmak gerekir normalde..Ancak tekrar yazılması ve okunması esnasında baya zorluklar çıkarır.Örnek olarak bir dizimiz var ve bu dizinin 200 tane elemanı var, bunlara sayı atamak için aynı işlemi 200 defa yazmak yerine döngü ile sadece bikere yazılır ve sayiya göre işleme geri döner...Şimdi döngüleri incelemeye başlayalım öncelikle ;

While Döngüsü

While döngüsü parantez içerisinde yazılmış olan koşul gerçekleşene kadar devam eden döngüdür...Koşul gerçekleşene kadar çalışır.Yapısına örnek göstericek olursak ;

while (yapılıcak koşul)
{
Eğer koşul sağlanıyorsa yapılıcak olan işlem
}

Mesela bir örnek ile göstermek istersek...

while (textBox1.Text == "30")

{
MessageBox.Show("tamam");
}

Veya internette bulduğum while ile benzer bi örnek var oda şu şekilde...

int toplam = 0;
int sayac = int.Parse(txtSayiGirisi.Text);
while (sayac > 0)
{
toplam =toplam+sayac; //toplam += sayac;
sayac =sayac-1;//sayac -= 1;

}

Burada kullanıcının girdiği sayıdan itibaren sıfıra kadar giden bir döngü kurulur. Döngü sayacın sıfırdan büyük olduğu her durum için çalışacaktır. Sayaç sıfırlandığında ise döngüden çıkılır.

Do while döngüsü

Do while döngüsüde yapılmasını istediğimiz koşulun önce doğru olup olmadığını denetler ve eğer koşulumuz doğruysa döngüye girer doğru değilse döngüye girmez...Do while döngüsünü anlatan küçük bir örneği nette buldum ve direk onu göstermek istiyorum...

(Bu Bölüm Alıntıdır)
int x = 11;
do
{
x++;
}while( x < 10 );

Yukarıdaki kodumuzda x değişkeninin değeri 11 dir. do..while döngüsünün koşul deyimi x' in 10 dan küçük olduğu sürece döngüye devam edeceğini belirtilmesine karşın, koşul deyiminin döngünün sonunda test edilmesinden dolayı döngü bir kez icra çalışacaktır. Ve ekrana “x = 11” yazacaktır.

For Döngüsü

For döngüsü verilen bir sayıyı yada herhangi bir şeyi tekrarlayarak sürekli çalıştırır...Yapısı for (başlancak ilkdeğer; yapılcak koşul ; arttır ) şeklindedir..

Örnek :

resim3.jpg

Dediğimizde formumuz açıldığında 1 den 5 e kadar sayıları listbox a ekleyecektir...

Dokümanımızın burada sonuna gelmiş bulunmaktayız...Umarım yararlı ve anlaşılır bir doküman olmuştur..

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: