Başlangıç > Dökümanlar > CodeIgniter Framework

CodeIgniter Framework

Merhaba,

Geçenlerde incelemek için fırsat bulduğum CodeIgniter framework’ü PHP dili için hazırlanmış bir geliştirme çatısıdır. Kısaca geliştirme çatısı yani Framework dediğimiz şeyin ne olduğunu söyliyeyim.

Genelde hemen, hemen her programda yazılan bazı kod rutinleri vardır. Veri tabanı bağlantısı, UI ile iletişim form’ları gibi bunlar için sürekli aynı kodları yazmak yerine bir object yazar property’lerini v.s. oluşturur, daha sonra diğer sayfalara include ederek nesneden türetip kısa kodlar ile işlerimizi hallederiz. İşte bu kolaylık ve hız kazandıran class’ların daha profesyonel ve genel kullanıma açık haline biz framework diyoruz.

Tek cümleyle açıklayacak olursam, Kısa ve net kod yazmak için hazırlanmış class’lar bütününe framework denir. Bu geliştirme çatılarına geliştirdiğimiz projemize ekleyerek erişebiliriz. Aklınıza şöyle bir soru gelebilir? İyi ama ben nerden bilicem neyi nasıl yazdığını? Malesef arkadaşlar bunu bilmenizin bir yöntemi yok. Eğer open source ise kodları inceleyebilirsiniz. Dökümantasyonu yapılmışsa oradan okuyarak ancak öğrenebilirsiniz. Bunun dışında bir öğrenme yöntemi yok.

Neyse tekrar konumuza dönecek olursak CodeIgniter gerçekten güzel bir geliştirme çatısıdır. Zend Framework’ünden sonra beğendiğim tek framework’tür. :) Hepinize tavsiye ediyorum. Gerçekten, zamandan ve kod optimizasyonu yönünden çok büyük faydalar sağlıyor.

İlerleyen zamanlarda CodeIgniter ile örnekler ve anlatımlar hazırlayarak blogumda yayınlayacağım. Hatta daha da ileriye giderek UploadMax projemde CodeIgniter framework’ünü kullanmayı bile düşünüyorum.

CodeIgniter’ın resmi sitesi: www.codeigniter.com

CodeIgniter’ın resmi olmayan Türkiye sitesi: www.codeigniter.gen.tr

Hepinize iyi çalışmalar diliyorum.

Hakan DAMAR

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: