Başlangıç > MySQL > MySQL Proxy İle Performans

MySQL Proxy İle Performans

MySQL Logo

Merhaba,

ORACLE, MySQL’i alınca bir takım endişelere kapılmıştım ama yapılan çalışmalar ve beklenen politika değişiklikleri yapılmadan devam edildiği  için ORACLE’ın MySQL’i alması iyi olmuş. Türkiye’de yaşadığımız için DBA‘ları değil biz yazılımcıları daha çok ilgilendiren bir konu oluyor bu MySQL’in yeni ürünü MySQL Proxy. İsmi üzerinde Proxy. :) Çalışma mantığının basit hali aşağıdaki şemada açıklanmış. 128 Thread(İş parçacığı , Process değil!) ile çalıştığında daha önce sadece MySQL üzerinde caching v.s. ile performans çalışmaları ile yaptığım halinden, MySQL+MySQL Proxy %50′den fazla performans artışı sağlıyor. Şuan 0.8.0 versiyonunda olmasına rağmen bence ileride çok yoğun şekilde kullanılacak ve tutulacak bir üründür. Üstelik Open Source bir ürün.

MySQL Proxy Architecture

(“Büyük halini görmek için üzerine tıklayabilirsiniz.”)

Eğer indirdiyseniz. Windows kullananlar ile şimdi kurulum işlemlerine geçelim.

İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı C:\ , F:\ gibi kolay erişebileceğiniz bir dizinin içine atınız. Daha sonra bu klasörün içindeki bin dosyasının path’ini Windows PATH tanımlamasına ekleyiniz. Ben “F:\mysql-proxy-0.8.0-win32-x86\bin” bu dizine kurduğumdan bu path’i ekledim. Artık command line’dan mysql-proxy yazarak erişebilirsiniz. Vista ve Windows 7 kullanıcılarına Firewall burada bir uyarı verebilir. Bu izni vermezseniz MySQL Proxy network’e erişemeyeceğinden düzgün çalışamayacaktır. Bu izni vermeniz gerekmektedir.

Konfirgürasyonu biraz karışık geldi ilk baktığımda ondan kolay kullanım için basit bir program yazmayı düşünüyorum. Her zaman olduğu gibi tabii ki sizinlede paylaşacağım. :) Yoksa sinir kat sayınızın çarpanları artabilir. :D En geç haftasonuna kadar zaman bulabilirsem, yazıp hemen alt tarafa ekleyeceğim.

Yinede kendim denemek istiyorum diyorsanız; “mysql-proxy –help-all” şeklinde tüm MySQL App. Shell komutlarına erişebilirsiniz.

NOT: MySQL Server 5.1.x sürümlerinde istikrarlı çalışmaktadır. Daha önceki sürümlerinde henüz test edilmemiş. Problem çıkartma ihtimali yüksek.

Kaynak: http://www.hakandamar.com

Reklamlar
Kategoriler:MySQL Etiketler:, ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: