Başlangıç > Dökümanlar > Visual c#.Net’e giriş

Visual c#.Net’e giriş

Bir bilgilendirme daha, ilk aşamada sadece kodlara ve mantığa yoğunlaşmamız için Console Application(Konsol Uygulaması) yazdıracağım. İlerleyen zamanlarda Windows Application(Windows Uygulaması)’da değineceğiz. Ondan dolayı VS.NET’ten New Project oluştururken Console Application’ı seçmeyi unutmayınız.

Şimdi ilk programımızı yazalım ve açıklamamızı yapalım.

[C#]

class program1

{

Static void Main() // EnterPoint

{

System.Console.Write(“Bende C# Öğreniyorum.”);

}

}

[/C#]

Şimdi yukarıdaki kodları açıklayalım. Burada bir hatırlatma yapmak istiyorum. Elimden geldiğince tüm terimler, kodlar, adlar v.s. hepsini İngilizce olarak yazacağım. Çünkü ileride karşınıza bunlar %90 İngilizce olarak çıkacaktır. Bu yüzden ilk defa anlattığım bir kelimenin parantez içerisinde Türkçe karşılığını da yazacağım.

Hatırlatmamızı da yaptıktan sonra şimdi açıklamamıza geçebiliriz. İlk olarak bir class(Sınıf) tanımladık. Çünkü C#’ta yazdığımız programlarda en az bir sınıf olmak zorundadır. Sınıf tanımlamadığımız programlar derlenmezler ve derleme aşamasında hata üretirler.

Buraya değinmişken en basit şekilde class tanımlamayı da göstereyim. Aşağıdaki şekilde C#’ta basitçe bir sınıf tanımlayabilirsiniz.

[C#]

class Sinif_ismi

{

… // İçerisine yazacağımız kodlar v.s.

}

[/C#]

Bunu da kavradıktan sonra class içerisindeki ilk kod satırımıza bakıyoruz ve bir yorum satırı yazdığımı görüyoruz. Enterpoint(Giriş Noktası) olarak açıklama yapmışım. C++’tanda bilirsiniz programların bir Main() fonksiyonu programın çalışmaya başladığı noktadır. Eğer belirtmezseniz yine hata alırsınız. Çünkü program nereden başlayarak kodları yorumlayacağını bilemez. C++’a biraz daha değinecek olursak. C++’ta main function(Fonksiyon)’ı asla bir class içerisinde olmamıştır. Ama daha öncede belirttiğim gibi C#’ta yazdığımız bir programda mutlaka bir class olmak zorundadır.

C#’ta tüm satırlar az bir istisna ile “;” ile sonlanır. PHP geliştirici arkadaşlarımızın da aşina olduğu bir işarettir. Şimdi C# ile PHP’yi nasıl ilişkilendirdin diyeceksiniz. Aslında PHP bir web geliştirme dili fakat PHP 5 ile birlikte Java’nın özelliklerini almıştır. Bu Java != JavaScript. İkisi çok farklıdır. Bir biri yerine yazan çok kişi olduğunu gördüğümden belirtmek istedim. Buda bize şu sinyali veriyor. Java’da ileride ASP.NET gibi farklı diller ile geliştirilebilecek. Neyse ikisi çok farklı diller. Syntax’taki ilişkiyi belirtmek istedim sadece.

Sonraki satırdaki kodlarımıza baktığımızda bir takım namespaces(İsim Alanı) içerisine girerek bir ifadeyi kullandığımızı görüyoruz. Bunu biraz açıklayalım. Gerçi .NET geliştiricileri olarak aşinasınıdır ama bir kez daha anlatalım.

System Sınıfı Altında Console class’nın Write Özelliğini kullandık. C#’ta her şey bir sınıf olduğundan. Daha class’lar ile işimiz çok. Bildiğiniz üzere nokta “.” ‘da bir operatördür ve bize sınıflar arası erişim için dallanma kolaylığını sağlar.

Yazdığımız kodu bir kez daha yazarak şimdi inceleyelim ve havada kalan bilgimiz varsa kavrayalım.

[C#]

System.Console.Write(“Tam OOP’e Geçiyoruz.”);

// Bunu şu şekilde de yazabilirdik.

System.Console.WriteLine(“Tam OOP’e Geçiyoruz.”);

[/C#]

Aralarındaki fark ise biri verdiğinizi, o satıra yazar ve işlemini tamamlayarak durur. Diğeri ise WriteLine(Satır Yaz) dediğimizde, Satıra verdiğimiz değeri yazar ve “\n” yapar yani bir alt satıra geçer.

Peki, biz şimdi her ekrana bir şey yazdırmak istediğimizde her seferinde bu kadar uzun bir kod mu yazacağız?

[C#]

System.Console.WriteLine(“SanalKurs.NET”);

[/C#]

Hayır. Bunun yerine isim alanlarını programımızın en üstüne ekleyerek altındaki tüm class’lara erişim hakkını kazanmış olacağız.

Bizim buradaki NameSpaces(İsim Alanları)’imiz System olduğuna göre o zaman programımızın en üstüne System namespaces’ini ekleyeceğiz. Programımızda bu değişikliğe göre şu şekilde değişlecektir.

[C#]

Using System; // System isim alanını ekledik.

// Artık Altındaki tüm class’lara erişebiliriz.

Class Program1

{

Static void Main()

{

Console.WriteLine(“HakanDAMAR.Com”);

}

}

[/C#]

Console class’ı System namespaces’i içerisinde olduğundan ve System namespaces’ini programımızın en üstüne eklediğimizden artık başına System yazmamıza gerek kalmıyor. Tüm class’larına erişim hakkını kazanmıştık zaten.

Artık ekrana bir şey yazdırmak istediğimizde;

[C#]

Console.Write(“Ne Yapabileceğini Göster!”);

[/C#]

Şeklinde kullanabilirsiniz.

Artık ekrana yazı yazdırmayı öğrendik. Peki, kullanıcılar ekrana nasıl yazı girecekler? Bu sefer yine System namespaces’i altındaki Console class’ı bize bu konuda yardımcı oluyor. Console class’nın ReadLine(Satır Oku) üye elamanı bize bu konuda yardımcı olacaktır.

Ekrandan bir değer alacağımızdan ve bu değerinde her şey olabileceğinden dolayı ReadLine() ReadLine(“Değer”) gibi her hangi bir parametre almaz. Bu yüzden kullanımı en basit olarak şu şekildedir.

[C#]

using System;

class program2

{

satatic void Main()

{

Console.ReadLine();

}

}

[/C#]

Ekrana veri girilmek üzere cursor’ü bırakır ve veri girişini bekler. Şimdi öğrendiklerimizi toplu bir örnekte kullanarak pekiştirelim.

[C#]

using System;

class program3

{

static void Main()

{

Console.Write(“Veri Giriniz: “);

Console.ReadLine();

Console.WriteLine(“Veri Girişi Yaptınız!”);

}

}

[/C#]

Şimdi klavyeden ismimizi yazıp enter’a bastığımızda “Veri Girişi Yaptınız!” Mesajı ile karşılaşmamız gerekmektedir.

Bu makalemde Visual C#.NET’e bir giriş yaptık ve bir takım bilgiler öğrendik. Bir sonraki makalemde Veri Türleri’ne giriş yapacağız.

Hepinize Başarılar Diliyorum.

Yazar: Hakan DAMAR

Reklamlar
Kategoriler:Dökümanlar Etiketler:, , , , , ,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: