Başlangıç > Dökümanlar > C ile programlama (Umut COŞKUN)

C ile programlama (Umut COŞKUN)

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalede programlamaya ve C diline ufak bir giriş yapcağız, fakat şunu bilmenizi isterim ki; ben bu işte uzman değilim, ben de bir öğrenciyim, öğrendiklerimi sizinle paylaşarak bende de kalıcı olmasını sağlayabilirim belki :] Hadi başlayalım..

Programlama Nedir?

Arkadaşlar kabaca programlama; bilgisayarımızdaki donanımları istediğimiz gibi yönlendirebilmek, bilgisayar üzerinde hesaplama, çizim gibi işlemler yapmak için yazılımlar geliştirmektir.

Programlamaya başlamadan ilk önce çalışacağımız işletim sistemi seçilmelidir. Örneğin; Windows için programlanan bir yazılım Linux işletim sisteminde çalışmayacaktır. Daha sonra yapılması gereken şey, programlama dilinin seçimidir. Bir çok seçeneğimiz vardır ama biz burda C dilinden biraz bahsedeceğiz.

Programlama dilimizi seçtiysek, sıradaki görevimiz buna uygun bir derleyici [compiler] bulmaktır.

Derleyici, ya da İngilizce adıyla “Compiler” nedir?

Derleyici bizim herhangi bir dilde yazdığımız kodlarımızı bilgisayarımızın anlaması için makine diline çeviren yazılımlara denir.

Peki, C dili için bir derleyici nerden bulabilirim?

Buraya tıklayarak ücretsiz bir C/C++ derleyicisi olan Dev C++ yazılımını indirebilirsiniz. Boyutu 5 MB civarı bir şeydir. Artık kodlarınızı yazabilir ve ilk programınızı oluşturabilirsiniz. Fakat programlamaya girmeden önce algoritma bilginizin olması gerekir, ben bildiğim kadarıyla anlatacağım sizlere.

Algoritma Nedir? Yenir mi?

Arkadaşlar algoritma yenmez :] Algoritmaya kısaca; bir program yazarken izleyeceğimiz işlem sırası diyebiliriz. Yani nedir bu? Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; Bir yemek yaparken, suyunu ne zaman koyacağımız, tuzunu ne zaman atacağımız, soğanlar pembeleşince üstünde biber ekeceğimiz gibi işlemlerimizi ne düzende yapacağımız diyebiliriz. İlerde anlatabildiğim kadar açıklamaya çalışcam.

C Programlama diline Giriş

Program yazmaya azıcıktan başlıyoruz, öncelikle şunu söylemeliyim; burada yazdığımız programlar konsol uygulamaları olacaktır, yani MS-DOS’da çalışacak bir buton, textbox vs. olmayacaktır. Programda buton, textbox, combobox gibi nesneler olması için Visual diller öğrenilmelidir. Tabi onu öğrenmek içinde ilk önce temeli alınmalıdır, ki; biz burda bunu yapacağız :] Evet başlıyoruz..

Arkadaşlar ilk önce aşağıya bir kod yazıp sonra o kodları tek tek açıklayacağım;

#include "stdio.h"
#include "conio.h"

main()
{
printf("Merhaba Share Time");
getch();
}

İşte ilk programımız bu. “Peki bu ne iş yapar ki?” diye soracak olursanız açıklayayı: Aslında pek bir şeye yaramaz, sadece ekrana “Merhaba Share Time” yazdıracaktır. Şimdi kodları açıklayalım;

#include: Programa başlık dosyaları dahil etmemizi sağlarlar. Başlık dosyası nedir peki? Bunlar program yazarken kullandığımız kodları bilgisayarın yorumlaması için gerekli dosyalardır. Her başlık dosyasının ayrı görevleri vardır. Bu dosyaların uzantılı “.h” dir. Buradaki “stdio.h” dosyasının bütün C programlarında konulması zorunludur. Yoksa program çalışmaz. Hemen altındaki “conio.h” dosyası ise 7. satırdaki “getch();” komutu için geçerlidir, onu birazdan açıklayacağım.

main(): Bu komut, programımızın başladığını belirtmektedir. Kodlarımızı bu komuttan sonra gelen “{” ve “}” küme parantezleri arasına yazarız.

printf(); Bu komut ile ekrana istediğimiz bir yazı yazdırabiliriz, yapmamız gereken tek şey printf(“Buraya Mesaj”); şeklinde, “Buraya Mesaj” kısmına tırnak işaretlerini silmeden mesajınızı girmektir.

getch(); Normalde bu kod burda kullandığım işe yaramaz, ne işe yaradığını ilerde anlatıcam, buradaki kullanımının sebebi ise; programı yazıp bu koymadığımda program açılır açılmaz kapanır, yani yazdırdığımız “Merhaba Share Time” yazısı bile okunamaz. Bu komutu yazarak programı bir karakter girilene kadar bekletiyoruz. Böylece kullanıcı klavyeden herhangi bir tuşa basana kadar programımız bekleyecek. Klavyeden bir tuşa basıldığında kapanacaktır.

Arkadaşlar, ilk programımız bu kadar, şimdi yukarıda linkini verdiğim Dev C++ yazılımını indirerek bu kodları çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için programı açın. Menüden “Dosya => Yeni => Kaynak Kodu” yolunu izleyin ve bu kodları yazın. Daha sonra klavyeden “F9” tuşuna basarak programı çalıştırın. Programınız kodlarınızı kaydettiğiniz aynı dizinde “.exe” uzantısıyla belirecektir.
Arkadaslar, geçen yazida programlamaya ve C diline ufaktan bir giris yapmis, ve ufak bir program yazmistik, bu yazida ise C dilince matematiksel islemler yapmayi anlaticam.

Matematiksel Hesaplama Islemleri

Arkadaslar, simdi c dilinde matematiksel islemler yapabilecegimiz bir program yazicaz, yani bir nevi bir hesap makinesi.Bunun için ilk önce bir degisken olusturucaz.Peki degisken nedir? Degisken, programlamada üzerine bir deger atayip kullanabilecegimiz karakterlerdir, diyebiliriz, en azindan aklima bu kadari geldi :] Zaten uyguladikça bu degiskenin ne oldugu daha iyi bir sekilde anlasilacaktir.Degiskenimizi tanimladiktan sonra kullanicidan bir sayi girmesini isteyecegiz ve kullanicinin girdigi sayiyi degiskenimize atayacagiz.Daha sonrabir tane daha sayi isteyip onuda baska bir degiskene atayip bu ikisi arasinda toplama,çikarma,bölme,çarpma islemleri yapacagiz.Isteseniz baslayalim, ilk önce asagiya bir kod yazicam daha sonra ilk makalede oldugu gibi onun içersindeki kodlari açiklayacagim.

#include "stdio.h"
#include "conio.h"

main()
{
int a, b, c;
printf("Bir sayi girin:");
scanf("%d",&a);
printf("Ikinci sayiyi girin:");
scanf("%d",&b);
c=a+b;
printf("Toplam: %d",c);
getch();
}

Arkadaslar bu programdaki kodlar genel olarak bilindik, çünkü önceki makalede açiklamistim.Burada sadece “int” ve “scanf();” komutu tanidik degil.Onlarida açiklayayim;

int :Bu komut integer’in kisaltilmisidir.Integer tam sayi demektir, anladiginiz üzre bu komut tam sayi degiskenleri tanimlamaya yarar.Biz “int a, b, c;” yazdigimiza göre “a”,”b” ve “c” adlarinda üç tane tam sayi degiskenimiz var.Biz burada “a”yi birinci sayi için, “b”yi ikinci sayi için, “c”yi de a+b yani iki sayinin toplami için kullanicaz.

scanf();Bu komut kullanicinin klavyeden bir deger girmesini saglar, Biz burda “scanf(“%d”,&a);” kullanmisiz.Burdaki “%d” sayi demektir.Tirnak isaretlerinden sonraki virgülün yanindaki “&a” ise kullaninin girdigi sayiyi daha önce tanimladigimiz “a” degiskenine atayacagimiz anlamina gelir.Diyelimki kullanici “5” girerse “a=5” olur.Ayni sekilde ikince kez scanf kullanmisiz, ikinci kodda ise virgülden sonra “&b” yazarak girilen degeri “b” degiskenine atamis olduk.Kullanici burda diyelimki “2” girerse; “b=2” olacaktir.

c=a+b; Zaten bu her halinden belli oluyor fakat ben yinede analtayim, burada c’yi “a” ve “b” degiskenlerinin toplamina esitledik. Eşitliğin sağındaki değer soldaki değişkene atanıyor.

printf(“Toplam: %d”,&c);Burada toplam sonucu ekrana yazdirdik.tirnaklarin içinde bir yere “%d” yazdik ve virgülden sonra &c dedik, bu demektirki. C degiskeni kaç ise, %d yazdigimiz yerde o rakam gözükecek.Örnegin; programi çalistiran kullanici “a” degiskeni istendiginde; 5 , “b” degiskeni istendiginde “2” girmisse, “c” degiskenini “a+b” esitledigimiz için “c”nin degeri 7 olacak, “printf(“Toplam: %d”,&c);” satirinda “%d” yazdigimiz yerde 7 gözükecektir.

Bu teknigi istediginiz kadar genisletebilirsiniz.Iste size 4 islemde kullanacaginiz karakterler;
+ : Toplama
– : Çikarma
* : Çarpma
/ : Bölme

a+b yaptigimiz yeri isteiginiz gibi degistirebilirsiniz; “a-b” , “a*b” , “a/b” vs gibi.

 

Arkadaslar, geçen makalede matematiksel islemler yapmayi ögrenmistik, simdi if-else özelligini kullanarak mantiksal sorgulama yapicaz.Hadi baslayalim :]

If-Else Yapisi

If-else yapisi aslinda çok basit birseydir, bunu size kisaca söyle anlatabilirim;

Eger(Böyleyse)
{
Bunu yap
}
degilse
{
bunu yap
}

Simdide yukaridaki semanin kod halini yapaim;

if(a>44)
{
printf("a degeri 44'den büyük");
}
else
{
printf("a degeri 44'den küçük");
}

Burada yaptigimiz sey; eger “a” degeri 44’den büyükse ekrana büyük, küçükse ekrana küçüktür yazdirdik.Simdi bir program yazicaz ve daha iyi anlayacaksiniz, asagidaki kodlari inceleyiniz.

#include "stdio.h"
#include "conio.h"

main()
{
int not;
printf("Notunuzu girin:");
scanf("%d",& not);

if(not>=45)
{
printf("Dersten Geçtiniz!");
}
else
{
printf("Dersten Kaldınız");
}
getch();
}

Peki yukaridaki programda ne yaptik?

Bu programda ilk önce “not” adinda bir tamsayi degiskeni belirttik.
Daha sonra ekrana “Notunuzu Girin:” yazdirdik, daha sonra kullanicinin girdigi sayi degerini “not” degiskenine atadik.

Sonra ise if-else yardimiyla, eger not 45’ten büyük veya esitse ekrana “Geçtiniz!”, eger not 45’ten küçükse ekrana “Kaldiniz” yazdirmasini sagladik.

Simdi isterseniz derleyicinizle yazdigimiz bu programi çalistirabilirsiniz.Tabi programda Türkçe karakter (ö,ü,I,i,ç,s,g) kullanmayin, ben anlasilsin diye kullandim.

If-else yapisi iste bu kadar basit.Siz bunu istediginiz sekilde yaraticiliginizi kullanarak degistirebilirsiniz.Herhangi bir problemle karsilasirsaniz bu sayfada yorumlar kisminda belirtin ben yardimci olurum.

Bir dahaki yazida switch-case yapisini inceleyecegiz.Bir dahaki makalede görüsmek üzere :]

 

Reklamlar
Kategoriler:Dökümanlar
  1. Davut Selami ÖZKAHRAMAN
    09/10/2011, 15:26

    Selamlar! Öncelikle çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim. Ancak [printf(“Toplam: %d”,&c);] köşeli parantezler içinde belirtilen yerde “&” işaretinin olmaması gerekirdi. Ayrıca bu programların yanında akış şemalarını da ekleyebilirsen daha öğretici olacağı kanaatindeyim.
    Çalışmalarınızda başarılar, iyi günler.

    Beğen

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: