Başlangıç > Dökümanlar, Dökümanlar, Microsoft Windows > VS ile setup dosyası oluşturmak

VS ile setup dosyası oluşturmak

Yazdığımız uygulamaları, son kullanıcıların bilgisayarlarına kolaylıkla indirmeleri için setup dosyası hazırlarız. Bu yazımızda da uygulamalarımız için setup oluşturmayı öğreneceğiz. Bunun için ilk önce hazırlamış olduğumuz uygulamamızı açalım. Bu yazımızda Kitapci isimli projemizin setup ını oluşturacağız.

Solution Explorer penceremizden Add New Project seçeneğini seçelim. Karşımıza çıkan pencereden Other Project Types seçeneğini, oradan da Setup Wizard seçeneğini seçelim. Setup projemize SetupKitapci adını verdim.

 

 

Bu işlemi yaptığınızda karşınıza bir wizard penceresi çıkacaktır.  Burada next düğmesine basarak ve gerekli seçenekleri seçerek işlemlerimizi aşağıdaki gibi sonlandıralım.

Daha sonraki adımlar da da eğer dosya eklemek istemiyorsak finish düğmesi ile işlemimizi sonlandırıyoruz.

Setup dosyamız kullanıma hazır. Fakat biz standart yükleme dışında bazı işlemlerde yapmak istiyor olabiliriz. Söz gelimi yükleme sırasında yükleme yapılan bilgisayarın  adını öğrenmek isteyebilir veya son kullanıcıya yönelik bir uyarı çıkartmak isteyebiliriz. Bunu yapabilmek için projemize bir tane Class Library ekleyelim.  Ben bu kütüphaneye SetupSupp ismini veriyorum.

Bu kütüphanemizde hazır olarak genel class1.cs isimli sınıfımızı silelim ve kütüphanemize Installer class türünde yeni bir öğe ekleyelim.

Eventlerine bakacak olursak AfterInstall, AfterRollback, AfterUninstall, BeforeInstall, BeforeRollback, BeforeUninstall, Committed, Committing eventleri karşımıza çıkacaktır. Bu sayede yükleme sırasında ve sonrasında yaptırmak istediğimiz işlemleri kodlayarak yaptırabiliriz.

Buradaki işlemlerimizi tamamladıktan sonra projemize eklemek için solution Explorer bölmemizde SetupKitapci ‘ nin üzerine gelelim. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz gibi Custom Actions Editor ‘u açalım.

Burada yaptığımız değişiklikleri belirttikten sonra, SetupKitapci dosyamızı Build edelim. Projemize ilişkin  Setup dosyamız  hazırlanmıştır. Tekrar SetupKitapci ‘ nin üzerinde sağa basarak install seçeneğini seçip yazılımımızı bilgisayarımıza yükleyebiliriz.

  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: