Başlangıç > Korunma yöntemleri > Cloudflare nedir? Nasıl kaydolunur?

Cloudflare nedir? Nasıl kaydolunur?

Sistemin çalışabilmesi için kayıt işlemini tamamlamanız ve istenilen değişiklikleri yapmanız gerekmektedir. Böylece sitenize gelen ziyaretçiler CloudFlare sunucularından ve filtresinden geçirilecektir. Bu işlem sayfa yüklenme hızını düşürmeyecek aksine arttıracaktır. CloudFlare, CDN adı verilen bir sistem kullandığından site üzerinde bir gecikme yaşanmayacaktır. Kayıt sırasında yapılan işlemler bittikten sonra CloudFlare’in sağladığı güvenlik duvarı ile sitenize yapılan küçük ve orta çaplı saldırılardan korunabilirsiniz.

https://tdsoftware.files.wordpress.com/2011/11/with_cld.jpg

Sitenizin trafiği yüksek değilse standart CloudFlare üyeliği işinizi görecektir. Ücretsiz paket ile CDN hizmeti alabilir ve bandwidth’inizi düşürebilirsiniz. Özellikle bandwidth sıkıntısı yaşayan site sahiplerinin daha iyi bir sunucu paketine geçmeden önce denemesi gereken bir servistir. Ücretsiz paketin yeterli gelmediği durumlarda düşük bir ücret karşılığında diğer ücretli paketten yararlanabilirsiniz.

Cloudflare CDN “değişik kıtalara yayılmış serverlar üzerinde bir websitesini cachleme (proxy) hizmeti vermektedir.” Açık kaynaklı bir projedir, yani ücretsizdir.

Türkiye’de ilklere imza atan WS ilerlemesi ve gelişmesi sürdürmekte. En büyük olma idealin getirdiği sorumlulukla. İnsanlara hizmet etmek felsefemize yakışan atılımlar yaptık yapıyoruz.

Dün WS, cloudflare host ortamına taşımıştır. 1 haftalık deneme sürecinden sonra…

Cloudflare websiteleri için büyük bir havuz ortamı oluşturur bu havuza dahil olan siteler. Web üzerinde yapılan en temel saldırılara karşı birlikte korunurlar.

Örneğin cloudflare host havuzundaki bir siteye “spam” yapan kişi etiketlenir ve tüm havuzdaki diğer bir siteye spama kalktığında engellenir. Aynı şekilde BOTNET’ler ddoscuların köle makinaları (zombie) havuzdaki bir sisteme saldırdıklarında etiketlenir ve havuzdan dışarı atılır. Bu konulara ek olarak XSS, ve sql injection saldırıları gerçekten çok can sıkıcıdır. Twitter gibi siteler dahi bu saldırıların kurbanıdırlar. Cloudflare webfirewall’ buna da bir çözüm sunmaktadır.

Cloudflare’in sunduğu cache hizmeti. Sitedeki temel öğeler resim, css, javascript gibi dosyaları cachleyip siteye istek yapan ip’ye en yakın datacenterdan sunmaktadır. Bu siteleri tüm dünya üzerindeki erişimlerini hızlandırmaktadır. Amerikadan giren kişi hızlı bir site görecektir. Şu an ws amerikada türkiyeden daha hızlıdır. Aynı şekilde almanyada veya japonyada son derece hızlıdır. Bu hızın yanında bu cachelenmiş öğelerin cloudflare’den sunulması neticesi büyük bant tasarruf yapılmaktadır dünkü bant tasarruf oranı %60 civarıdır. Diyelim aylık 1000 GB bant harcıyorsunuz bu yaklaşık 400 MB inecektir.
Unutmadan cloudflare cache özelliği sayesinde siteniz kapansa bile belirli bir süre cacheden yayın yapmaktadır yani asla offline olmamaktadır.

Bunun seo açıdan faydası sitenin botlarca çok daha hızlı ve stabil şekilde indekslenmesidir…

Yani Türkiye’de yeterli site cloudflare ortamına taşındığında. DDOScular sisteme saldıracak bot daha az bulacaklar. Spamcılar spam yapacak daha az site ve email bulacak. Hacker ve köleleri lamerler daha az siteye korku verebilecektir. Netice de web giderek temizlenecektir. Bu hizmete geçişte ilk defa güzel bir karşılık daha az bant harcaması ve daha hızlı bir site alacaksınız.

WS olarak bu yeni konuyu webmasterlara duyurup öğretmekte öncülük yapacağız. İlk olarak ben sistemin uyarı ekranlarını türkçeleştirilmesi konusunda çevirilerimi yapıp gönderdim. Sistemi daha cazip hale getirmek için gayret göstermekteyim.

Cloudflare üyelik ücretsiz olup. Kullanılması çok az uzmanlık istemektedir. Eğer bir wordpress blogunuz varsa tek yapmanız gereken dns adresleri değiştirmek ve cloudflare’e yönlendirmektir…

Nasıl Kayıt Olunur?

Ücretsiz kayıt işlemi sırasında her sayfada size resimler ve videolar eşlik ediyor. Sade arayüzü ve basit kullanımı sayesinde kolaylıkla kayıt olabilirsiniz. CloudFlare öncelikle alan adınızın DNS kayıtlarını topluyor, daha sonra toplanan bu kayıtlar CloudFlare’e aktarılıyor. Aktarım yapmadan önce istediğiniz veya istemediğiniz ayarları değiştirebilirsiniz. Son olarak alan adınızın NS kayıtlarını CloudFlare sunucularına yönlendirmeniz gerekiyor. 24 saat içerisinde kayıtlarınız güncellenecek ve CloudFlare sizin için çalışacaktır.

Sitesi: https://www.cloudflare.com/

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: