Başlangıç > Bilişim dünyası, Sosyal içerik > NFC etiketlerinin kullanımı

NFC etiketlerinin kullanımı

NFC (enefsi diye okunur) “Near Field Communicaton” yani “Yakın Alan İletişimi” anlamının kısaltmasıdır.
İki cihazın birbirleriyle kısa mesafede basit ve güvenli bir şekilde iletişime geçmesi için SONY, NOKIA ve PHILIPS’in 2004 yılında beraber üretmiş olduğu temassız iletişim standardıdır.
NFC temassız iletişim standardına iki cihaz birbirine birkaç santim uzaklıkta olmalıdır. Örneğin ;İstanbul ve Bursa daki toplu taşımada kullanılan Bu-kart, Mavi-kart ve İstanbul kartları ile KGS kartları ve otel oda kartları, NFC iletişim protokolünü kullanmaktadır. Bugün bir telefonu masanızın üzerine koyduğunuzda otomatik olarak telefona komut verip müzik çalmasını sağlayan NFC etiketleri bile mevcuttur. İleride Üreticilerinde yeni uygulamaları ile cihazlardaki NFC teknolojisinin gelişmesi beklenmektedir.

NFC teknolojisini hayatımızda nasıl kullanabiliriz; onu görelim. Aşağıda SONY firmasının hazırlamış olduğu videoyu inceleyiniz.

 

Videodan da gördüğünüz üzre, etiketlere yüklediğiniz komutlar ile telefonunuza sadece yakınlaştırarak devreye alınmasını sağlayabiliyorsunuz. Üreticiler daha şimdiden NFC teknolojisi ile çalışan bir çok ürün geliştiriyorlar. Bunlar akıllı saatler (smart watch), akıllı tvler (smart tv) kulaklık ve mikrofonlar vb.
İki telefon veya cihaz arasında belge, resim, müzik vb. dökümanları da NFC ile diğer cihaza yollamak mümkündür.

Peki biz bu akıllı etiketlerden nerede bulacağız ?

Öncelikle orijinal ürün her zaman kendi ARGE ‘sinde olduğu için telefonunuzun üreticisi tarafından belirtilen etiketleri kullanmanız önemlidir.

Aşağıda anlatacağım yöntem tarafımdan kullanılmakta olup; kendinizin bunu uygulaması, yapması tamamen sizin inisiyatifinizdedir.

Aslında özellikle İstanbul da oturan ve toplu taşıma kullanan herkesde NFC kartı bulunmaktadır. Bunlar; Mavi-kart, İstanbul Kart, kullan at pass kartları, KGS kartları, Bursa’da kullanılan Bu-kart gibi kartlar NFC kartlarıdır.

Android kullanan arkadaşlar Google Play den “Trigger” programını indirip aynı zamanda bu uygulamayı kurduktan sonra (özellikle samsung kullanıcıları) “Trigger: Tag Reuse Plugin” patch inide kurmaları sonucunda tüm bu kartları NFC etiket olarak kullanabilmektedir. Program bu kartların değişmez mac adreslerini okuyup sizin izin verdiğiniz listesindeki telefon uygulamalarını çalıştırıp veya çalışanları kapatacaktır. Program hiçbir şekilde şifrelenmiş bu kartların içeriğini değiştiremez ve kopyalayamaz.Sadece okuttuğunuz karta ait belirttiğiniz uygulamaları tetikleyecektir.

Nasıl yapılır ?
Öncelikle yukarıda da belirttiğim programı (Trigger) ve patch (yama) ini telefonunuza yükleyin. Daha sonra telefonunuzdaki NFC özelliğini aktif edin. Programı açın setup triggers bölümünde yukarıda “+” işaretini tıklayın açılan pencereden NFC yi seçin.

Reklamlar
  1. Test
    24/05/2016, 21:30

    Uzun zaman sonra tekrar içerik paylaşmanız güzel. Mailde görünce sevindim ne yalan söyliyeyim.

    Beğen

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: